همه ما هنگامی که در حال انجام یک پروژه هستیم و برای انجام آن تلاش میکنیم حداقل، یکبار شکست خورده ایم. این موضوع برای همه ما اتفاق افتاده است . رنگ ها اشتباه انتخاب شده اند یا ترکیب کلی زشت شده است . این مثال ها تعدادی از اتفاقاهایی بوده که حتما برای شما افتاده و شما آن را شکست تلقی کرده اید.

چه اتفاقی می افتد زمانی که شما یک پروژه در دست دارید و به مشتری خود گفته اید که آن را تا ساعت 8 صبح به انجام میرسانید ، اما در ساعت 4 صبح شما، خروجی مناسب و معقولی برای ارائه به مشتری ندارید . آیا شکست در این کار به این معنی است که شما برای همیشه یک طراح شکست خورده هستید ؟ یا راه دیگری وجود دارد؟ زندگی با اعتماد به نفس را امتحان کنید ! بیاید این موضوع را بررسی کنیم !

آماده برای شکست

حتما این جمله را شنیده اید که ” شکست یک بخش ضروری برای موفقیت است ” . اما در شرایطی که گفته شد ، زمانی که ساعت 4 صبح بی اختیار در حال گریه برای به انجام نرساندن کار خود هستید، تکرار این جمله برای خودتان ، حالتان را بهتر نمیکند .

کلید اصلی، باور این جمله است که شکست یمقدمه ای برای موفقیت است، باور یعنی زمانی که شما در تنگنا هستید با تکرار این جمله بتوانید به خود شوکی وارد کنید و با تلاش بیشتری کار خود را ادامه دهید. ذهن خود را با تمرین های مختلف خلاق نگه دارید. بالاخره زمانی که کارتان با شکست مواجه شود چیزعجیب و خیلی آزار دهنده ای برای شما اتفاق نمی افتد و شما میدانید که باید برای موفقیت بدون معطلی دوباره تلاش کنید .

نیرویتان را حتی زمانی که پروژه شخصی انجام میدهید حفظ کنید و برای خودتان برنامه ریزی داشته باشید . هیچ حسی بدتر ازعدم تکمیل پروژه برای خودتان نیست.  زمانی که شما خودتان، مشتری خودتان هستید، بسیار بدتر است . بعضی افراد فکر میکند چون پروژه شخصی خود را انجام میدهند ، پس پاسخگو خود نیستند و اگر شکست بخورند مشکلی نیست . اما زمانی که شما وقت زیادی را برای، انجام یک پروژه صرف میکنید و در آن پروژه با شکست مواجه میشوید تازه میتوانید درک کنید که چه حس بدی است که بعد از آن همه تلاش با شکست مواجه شدید . حالا با درک جمله بالا و خلاق نگه داشتن ذهن خود میتوانید ، متوقف نشوید و خیلی سریع و دوباره، موثرتر از قبل شروع به کار کنید .

زمانی که شما آماده شکست خوردن باشید ، شکست چیزی عجیب یا شوک آوری برای شما نمی شود و شما با تلاش بیشتر کار میکنید تا کارتان را به انجام برسانید و اگر دوباره با شکست مواجه شوید درک میکنید که در طول آن مسیر چیزهای جدیدی یاد گرفته اید و باید دوباره تلاش کنید .

دره بینش

در کتاب switch اثر Chip و Heath Dan یک تمرین از تیم براون، مدیر عامل شرکت طراحی مشاوره IDEO آمده است این تمرین برای طراحان مفید است “یادگیری” این موضوع که چگونه به شکست می انجامد . در این کتاب ، براون گفت : به کارکنان خود یک چارت با نام “چارت خلق و خوی پروژه” ارائه داد تا افراد در طول یک پروژه احساس خود را پر کنند .

نمودار شبیه به شکل V در چارت در آماده – که در سمت چپ این V برچسب “امید” را میتوانید بخوانید . این به معنای عجله و هیجان شما که در شروع یک پروژه دارید میباشد . شما باید کاملا آرام و متمرکز باشید ، همه چیز به درستی به انجام میرسد و در زمان مورد نظر شما پروژه را به مشتری تحویل میدهید .

در طرف دیگر V “اعتماد به نفس”  نشان داده میشود .این برچسب نشان دهنده این است که شما یک پروژه را با موفقیت به پایان رسانده اید . شما در این سمت نمودار در بالاترین نقطه انرژی خود هستید . خیلی خوشحال از به پایان رساندن پروژه . دراین قسمت میخواهید از هر طراحی یک احساس افتخار از به انجام رساندن پروژه داشته باشد .

برچسب سومی که در نمودار V وجود دارد “بینش” نام دارد . این برچسب بین برچسب اول و اخر وجود دارد .در این قسمت همه شکست ها ، افسردگی ها و تا آخر شب نشستن ها قرار میگیرد. هر کسی به این دره برای دریافت بینش نیاز دارد تا اعتماد به نفس کافی برای به پایان رساندن پروژه را بدست آورد.

این موضوع همچون عبور از بیابان است – بسیاری هرگز از آن عبور نمیکنند. شما تقریبا میتوانید تصور کنید که اسکلت یک سری از طراحان در آن دره گیر کرده و هرگز نتوانسته ان به پایان کار برسند . بعضی افراد که نمیخواستند از خلاقیت خود استفاده کنند منشی یا حسابدار شده اند . اما شما نمیخواهید از این دسته از افراد باشید . شما خلاقیت را به دلیلی انتخاب کرده اید و این موضوع به شما دلگرمی زیادی را برای عبور از این دره وحشنتاک را میدهد و شما را برای عبور دوباره و دوباره از آن قدرتمند میسازد .

نتیجه گیری

همه افراد ، دوره ای دارند که در آن زمان فکر میکند ، هیچ کاری به درستی انجام نمی شود و عبور از دره و رسیدن از امید به اعتماد بنفس برای آنها ناخوشایند است .

به خودتان یاد دهید و خود را تشویق کنید که شکست یک بخش ضروری از پیروزی است و این جمله مهمترین چیز برای شماست .