نکات اصلی مطلب:
● هدف ساخت وب سایت
● چگونگی راه اندازی وب سایت
● اهمیت طراحی سایت

موارد مورد نیاز برای فراگیری HTML  :
کلیه کدها و عناصر مربوط به زبان html توسط یک کنسرسیوم و انجمنی به نام W3C تأیید و به رسمیت شناخته می شود. انجمن W3C که مخفف World Wide Web Consortium می باشد، به غیر از Html بر کدهای Style sheet, xml, xhtml نیز نظارت دارد و پس از بررسی کدهای جدید آنها را در سایت رسمی خود www.w3.orgاعلام می کند. اکنون آخرین نسخه html، نسخه html 4.01 میباشد و بعد از آن نسخه های Xhtml به وب معرفی شده است.

هدف ساخت وب سایت :
برای شروع هر کاری باید هدف مشخصی داشته باشید تا مصمم تر آن را عملی کنید، برای ساخت سایت هم هدف آنرا مشخص کنید به طور مثال موضوع آن چیست یا چه طرحی با چه تعداد صفحه می خواهید داشته باشد. بهتر است که نوع مخاطبین و بیننده ها را نیز مشخص کنید که چه کسانی قرار است از سایت شما استفاده کنند. بهتر است در ابتدا از یک سایت شخصی شروع کنید، این طور به نظر می رسد که با پیشرفت تکنولوژی و اینترنت در آینده نزدیک هر کسی باید یک سایت برای معرفی خود داشته باشد. بکوشید تا مطالب را متناسب با مضمون سایت انتخاب و در هر قسمت یک هدف مشخص را دنبال کنید که بیننده گیج نشود. اگر سایت شما شخصی است نباید تبلیغ محصولات را اضافه کنید یا بالعکس.

کجا و چگونه سایتی را راه اندازی کنید :
در قدم اول باید یک اسم مناسب برای سایت انتخاب کنید که به آن domain می گویند، اسم یک وب سایت از سه قسمت تشکیل می شود: www که مخفف World Wide Web میباشد، اسم منتخب شما یا همان Domain و در آخر پسوندهای مشخص مانند: .ir, .com, .net, .org, .info
پس از انتخاب اسم، نوبت ثبت آن است که شما باید با یک شرکت خدمات اینترنت برای ثبت اسم و اجاره فضا قرار داد ببندید، تا اطلاعات شما را در اینترنت به نمایش بگذارند. بعد از تنظیمات اولیه، با استفاده از سرویسهایی مانند FTP (مخفف File Transfer Protocol) اطلاعات سایت را حذف ، اضافه یا تغییر دهید.

سایتهایی وجود دارند که میتوان در آن ها به طور رایگان سایت خود را راه اندازی کرد اما معایبی دارند که یکی از آنها پخش تبلیغات در صفحات شما است و عیب دیگر امکانات محدود آنها است ولی برای شروع کار و آشنایی با نصب و راه اندازی یک وب سایت بسیار مناسب هستند.

اهمیت طراحی وب سایت :
یک سایت موفق در مرحله طراحی رنگ و لعاب می گیرد چراکه آیتم های مهم مانند، قالب بندی، رنگ، محتوا ومدیریت اطلاعات سایت در این قسمت مشخص میشوند. . اگر طراحی وب سایت را به ساختن یک خانه تشبیه کنیم، همانطور که انسان منطقی خانه را بدون نقشه و طرح نمی سازد، پس باید به این قسمت اهمیت بیشتری بدهیم تا در پایان کار احساس رضایت کنیم. در ساخت یک خانه نکات مهم دیگری هم وجود دارند، ظاهر و نمای آن، مواد ومصالح که قرار است بکار برده شود، و از همه مهم تر، راحتی کسانی که میخواهند از آن استفاده کنند. پس این نکات را مد نظر داشته باشید تا ظاهر صفحات چه شکلی داشته باشد همچنین از رنگهایی که استفاده می کنید و مطالبی را بکار می برید که مخاطبین را مجذوب کرده تا بتوانند در هربخشی که هستند به کلیه قسمتهای سایت دسترسی یابند . برای این قسمت زمان بیشتری را صرف کنید تا نیازی به تغییرات اساسی در آینده نداشته باشد.

موارد مورد نیاز برای یادگیری HTML :
برای دیدن صفحاتی که طراحی می کنید نیاز به یک مرورگر وب web browser دارید. همچنین برای نوشتن کدهای html در حال حاضر به برنامه ساده notepad که درکلیه سیستمهای عامل ویندوز وجود دارد نیاز دارید، برنامه های پیشرفته دیگر که محیط گرافیکی دارند نیز وجود دارند مانند: Microsoft frontpage , Macromedia Dreamweaver ولی برای شروع از همان Notepad استفاده کنید. پس مهمترین چیزی که نیاز دارید کمی وقت و علاقه و تخصص هست.