یادگیری برنامه‌نویسی همانند هر علم دیگری نیازمند به صرف زمان، پشتکار و دقت است؛ در این مطلب راه‌کارهایی که در آموختن هر زبان برنامه‌نویسی لازم است، بررسی می شود. رعایت این موارد در ابتدا اندکی کسل‌کننده است و روند پیشرفت را کند می‌کند اما پس از چندبار استفاده، سرعت یادگیری به‌طرز چشمگیری افزایش می یابد.

به نمونه کدها توجه کنید

هر برنامه و نرم‌افزار کامپیوتری از تعدادی کد تشکیل شده که با قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر، عملکرد آن برنامه شکل می‌گیرد و یک برنامه‌نویس نیز نوشتن این کدها را برعهده دارد؛ برای این‌که این روند را سریع‌تر یاد بگیرید، باید با کدها آشنایی کامل داشته باشید. وقتی با یک نمونه کد مواجه می‌شوید، خط‌به‌خط آن‌را بادقت بررسی کنید و بکوشید متوجه شوید که نحوهٔ عملکرد آن کد چگونه است، برنامهٔ حاصل از آن چه‌کاری انجام می دهد و …

در ابتدا سخت و ناامیدکننده است چراکه بیشتر اوقات حدسی که می زنید اشتباه است حتی گاهی یک درصد هم به برنامهٔ اصلی نزدیک نیست ولی ناامید نشوید چون پس از چند بار که این کار را انجام دادید، دستوراتی که استفاده شده‌اند در ذهنتان باقی مانده و به‌راحتی می‌توانید عملکرد برنامه را تشخیص بدهید و حتی کد را با چند تغییر ساده به یک برنامهٔ کاملاٌ متفاوت تبدیل کنید. پس فراموش نکنید یادگیری و بررسی کدها کمک بسیار بزرگی به فرایند یادگیری شما خواهد کرد.

 

فقط نمونه کدها را نخوانید، بلکه آن‌ها را اجرا کنید

هنگامی که بررسی کدها را انجام می دهید، تنها راه‌حل آزمایش حدسی که زدید، این است که آن‌ها را اجرا کنید؛ برای این کار کافی است کامپایلر مربوط به زبانی که با آن کدها نوشته شده‌اند را داشته باشید تا به وسیله آن برنامهٔ نوشته‌شده را ببینید، یک نکتهٔ مهم وجود دارد و آن‌هم این است که از کپی/پیست کردن کدها داخل کامپایلر خودداری کنید و حتماً کدها را خودتان تایپ کنید چراکه این کار فواید بسیار زیادی دارد.

یکی از فواید این امر این است که باعث آشنایی با دستورات آن زبان می‌شود و دومین و مهم‌ترین فایده‌اش این است که با چگونگی نگارش کدها در آن زبان آشنا می‌شوید؛ به عنوان مثال بعد از تایپ کدها به‌صورت کامل، متوجه خواهید شد که در پایان هر خط دستور باید حتماً و حتماً ; را تایپ کنید (موارد خیلی زیادی پیش آمده است که برنامه‌نویسان مبتدی هنگام اجرای برنامه، ده‌ها مورد ارور داشتند که تمامی آن‌ها به علت نبود “;” بوده است).

بعد از اجرای نمونه کدها بکوشید آن‌ها را تغییر دهید و تأثیر تغییرات را مشاهده کنید؛ انجام این تغییرات تجربه‌های خوبی برای شما پیش رو دارد و تأثیر تغییرات را می‌توان در همان لحظه مشاهده کرد. مهم‌تر این‌که آسان‌ترین راه یادگیری ویژگی‌های یک زبان جدید این است که برخی کدها را آزمایش کرده و تغییر دهید.

 

شخصاً شروع به کدنویسی کنید

پس از آموختن یک دستور، شروع به نوشتن نمونه برنامه‌های شخصی کنید و دستور موردنظر را در آن استفاده کنید؛ گاهی پیدا کردن یک ایده برای نوشتن برنامه سخت است اما مجبور نیستید ایده‌های جدید و تازه‌ای را به‌کار گیرید و می‌توانید مثال‌های کتابی که درحال مطالعه هستید را انجام دهید. تلاش کنید این کار را بدون سرک کشیدن به کدها انجام دهید و اگر به یک پروژهٔ بزرگ -مثلاً یک بازی- فکر می‌کنید با ساختن بخش کوچکی از آن شروع کنید که برای خودتان یک تمرین است و بعداً هم می‌توانید از آن بخش در پروژهٔ خود استفاده کنید.

 

یاد بگیرید از دیباگر استفاده کنید

Debugger‌ها یکی از مهمترین قسمت‌های یک IDE هستند (ابزاری که این امکان را به برنامه‌نویس می‌دهد تا خط‌به‌خط در میان برنامه جا‌به‌جا شده و حتی این امکان را فراهم می‌کند تا تغییرات مقادیر متغیرها را در خلال اجرای برنامه مشاهده کند). Debugger ها باعث می شوند بسیاری از ارورها را بدون صرف وقت زیاد تشخیص داده و برطرف کرد. پس سعی کنید استفاده از آن‌ها را یاد بگیرید و وقت خودتان را در پیدا کردن مشکلات برنامه هدر ندهید!

 

دنبال منابع بیشتری باشید

وقتی چیزی را متوجه نمی‌شوید، حتماً به‌دنبال آن باشید و رهایش نکنید؛ فضای وب سرشار از اطلاعاتی راجع به برنامه‌نویسی است که به روش‌های مختلفی بیان شده‌ و هرکدام از این روش‌ها مناسب فردی خاص است به عنوان مثال برخی توضیحات تصویری را به متن ترجیح می‌دهند. ولی اگر به نتیجه نرسیدید، آسان‌ترین راه برای رفع مشکلاتتان پرسیدن از یک فرد مطلع است.

دقت داشته باشید که روش تفکر اشخاص با یکدیگر متفاوت است پس سعی کنید به‌جای پرسش‌های کلی و کوتاه، راجع به مشکلاتتان صحبت کنید تا مخاطب شما با طرز تفکرتان آشنا شود و سؤال‌تان را درک کند و به‌درستی بآن را حل کند.

به‌طور‌کلی، در یادگیری مشتاق باشید و فراموش نکنید که چیزی لذت‌بخش‌تر از نوشتن یک برنامهٔ کاربردی نیست. از این کار لذت ببرید و اصولی حرکت کنید، حتما موفق خواهید شد.