دولوپرهای فرانت‌اند می‌توانند کدهای خود را در وب‌سایت‌های زیادی تست کنند و یا به‌صورت آنلاین به اشتراک بگذارند که در این مقاله به معرفی و بررسی 7 مورد از پرطرفدارین Code Playground می پردازیم.

 

 

وب‌سایت‌های بسیاری وجود دارند که این امکانات را در اختیار دولوپرها قرار می‌دهند در عین حال خصوصیاتی وجود دارد که باعث می‌شوند توجه کاربران را بیشتر به خود جلب نموده اند که مهم‌ترین این ویژگی‌ها عبارتند از:
– رنگ‌بندی کدهای HTML ،CSS و JavaScript
– پنجره‌ای برای نمایش نتیجهٔ اجرای کدها بدون نیاز به رفرش صفحه
– پشتیبانی از فناوری های جدید کدنویسی مثل HAML ،LESS ،SASS و Stylus CSS
– ارائهٔ لایبرری‌های معمول جاوااسکریپت
– ابزارهای ارزیابی سورس‌کد
– اشتراک‌ صفحات با یوآر‌الهای کوتاه
– تغییر ساختار سورس‌کد
– رایگان
– داشتن محیطی مناسب برای نمایش توانایی و مهارت در کدنویسی

و مهم‌تر از همه این‌که نیاز به اجرای نرم‌افزارهای معمول توسعهٔ نرم‌افزار نیست و همه‌چیز به‌سرعت و سادگی انجام می‌شود؛ قصد داریم به معرفی 7 وب‌سایت محبوب به اشتراک گذاری کد که معمولاً تحت‌عنوان Code Playground شناخته می‌شوند بپردازیم:

JSFiddle
از اولین وب‌سایت‌ها در این زمینه JSFiddle می‌باشد و خیلی از سایت‌های مشابه بعدی، JSFiddle را الگوی خود قرار داده‌اند؛ برخلاف نامش، می‌توان مجموعه‌ای از کدهای HTML ،CSS و البته JavaScript را در این سایت بررسی و اجرا نمود. گرچه ظاهر این سایت قدری ابتدایی به‌نظر میرسد اما امکانات پیشرفته‌ای نظیر شبیه‌ساز Ajax نیز در آن وجود دارد.

Codepen
بهترین وب‌سایت از نظر طراحی رابط‌کاربری و تنوع امکانات Codepen است؛ می‌توان بدون نیاز به ثبت‌نام با ایجاد یک Pens، شروع به نوشتن کدها نمود و در پایان با یک URL اختصاصی نتیجه را با سایر دولوپرها به اشتراک گذاشت.

اخیرا امکانات دیگری نظیر اتصال فایل‌های CSS و JavaScript از خارج وب‌سایت به پروژه نیز فراهم شده است. پلن‌های حرفه‌ای‌تر این سایت از مبلغی در حدود 9 دلار به‌صورت ماهیانه شروع و شامل امکاناتی نظیر برنامه‌نویسی هم‌زمان ،تست‌ کدها در مرورگرهای مختلف و نکات آموزشی می‌باشد.

CSS Deck
Cssdeck به جذابیت‌های بصری به نسبت سایر سایت‌های مشابه بیشتر پرداخته است؛ نام این وب‌سایت تنها شامل CSS می‌باشد، اما کدهای HTML و JavaScript نیز در آن پشتیبانی می‌شوند. از لحاظ عملکرد، شاید این سایت را بتوان شبیه‌ترین گزینه به Codepen دانست.

JS Bin
JS Bin توسط Remy Sharp یکی از اساتید حرفه‌ای جاوااسکریپت لانچ شد و این در حالی است که این سایت سعی در اجرای صحیح کدهای جاوااسکریپت دارد؛ پس اگر به زبان اسکریپتی علاقه دارید و یا از دولوپرهای آن هستید، کار با JS Bin را امتحان کنید.

Dabblet
از اولین سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت خود را شروع نمود Dabblet است. وب‌سایت‌های شخصی دولوپرهای معروف همیشه حاوی جدیدترین اطلاعات در زمینهٔ کاری‌شان می‌باشد؛ در این مورد نیز وب‌سایت شخصی Lea Verou شامل مطالب جدید و مفید در زمینهٔ توسعهٔ فرانت‌اند می‌باشد.

 

 

Plunker
از برتری‌های این سایت تعداد صفحاتی است که کاربران می‌توانند آن‌ها را به‌صورت آنلاین ویرایش نمایند؛ پس Plunkr یک راه‌حل مناسب برای به‌اشتراک‌گذاری کدهای یک پروژه برای اعضای تیم برنامه‌نویسی است (سورس‌کد Plunker به‌صورت رایگان در ریپازیتوری گیت‌هاب وجود دارد).

Liveweave
یکی از کامل‌ترین گزینه‌ها در این زمینه است؛ پشتیبانی از لایبرری‌ها و فریمورک‌های معمول نظیر جی‌کوئری، بوت‌استرپ، انگولار و غیره، و امکان اضافه کردن آن‌ها به پروژه به‌سادگی در این سایت امکان‌پذیر است.

وجه تمایز این سایت امکانات گرافیکی فوق‌العاده مفید آن است؛ مواردی نظیر کدهای CSS نوشته‌شده که به‌صورت بصری می‌توان با دکمه‌های تعریف شده آن‌ها را تغییر داد، پنل انتخاب رنگ و همچنین محیط طراحی المان‌های گرافیکی، همگی باعث برتری Liveweave درمقابل رقبای خود شده است.

به غیر از موارد بالا، چه Code Playground دیگری می‌شناسید که هم برای دولوپرهای فرانت‌اند و هم برای دولوپرهای بک‌اند می‌تواند مفید و کاربردی باشد؟ نظرات، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.